Käytännön työoikeutta esihenkilöille ja asiantuntijoille, Etelä-Savo

Sinä Etelä-Savon alueella työskentelevä esihenkilö, asiantuntija tai yrittäjä,

Toteutamme vuosien 2023-2024 aikana Käytännön työoikeutta esihenkilöille ja asiantuntijoille -koulutusohjelman verkossa yhteistyössä Etelä-Savon ammattiopisto ESEDUn oppisopimuspalvelujen kanssa.

Tule parantamaan käytännön valmiuksiasi ja osaamistasi toimia erilaisissa työoikeudellisissa tilanteissa ja paranna organisaatiosi riskienhallintaa hankkimalla koulutuksestamme ennakollinen toimintamalli työsuhdeasioihin. Näiden toteutuessa työhyvinvointi paranee ja sitä kautta paranee myös tuottavuus. Samalla parannat yrityksesi tai organisaatiosi työnantajakuvaa ja nostat sen asemaa haluttujen työpaikkojen listalla.

 

”Ehdottomasti työoikeuden asiantuntija. Osaa kertoa selkokielellä asiat.”

 

Koulutukseen sisältyy kaksi lähiopiskelukertaa ja neljä etäopiskelukertaa, omaan työhön soveltamista eli työssä oppimista sekä pohdintatehtäviä. Päivien sisällöt ovat nähtävissä Työoikeuden sivullamme kohdassa ”Työoikeuden koulutuskokonaisuus”.

Koulutuspäivät:
Ti 05.09.2023, Työoikeuden järjestelmästä, Mikkeli
To 05.10.2023, Työsopimussuhteesta, verkko
To 02.11.2023, Työajasta ja poissaolosta, verkko
To 30.11.2023, Työsuhteen erityiskysymyksistä, verkko
To 11.01.2024, Työsopimussuhteen päättämisestä, verkko
Ti 06.02.2024, Työoikeudesta käytännössä, Mikkeli

Koulutus on maksuton oppisopimuksella.

Koulutus edellyttää työ-/virkasuhdetta tai yrittäjyyttä sekä koulutuksen sisältöön liittyviä työtehtäviä koko koulutuksen ajalle.

 

”Todella osaava ja helpostilähestyttävä. Osallistaa kuulijat hyvin asiaan.”

 

Koulutuksen järjestää Etelä-Savon ammattiopisto ESEDUn oppisopimuspalvelut. Keskiössä oppisopimusopiskelussa on työpaikalla tapahtuva oppiminen sekä koulutuspäivien teemojen jalkauttaminen työpaikkojen käytäntöihin. Opiskelijalle nimetään oppimisen tueksi työpaikkaohjaaja. Yrittäjäopiskelijan tukena toimii toinen yrittäjä eli mentori.

Hakeutuminen koulutukseen 15.8.2023 mennessä: www.esedu.fi/oppisopimus ja ”syötä tietosi uutta oppisopimusta varten

Lisätiedot: Tapani Rytkönen, oppisopimuskoordinaattori puh. 040 305 6610, sposti tapani.rytkonen@esedu.fi

”Ehkä parhaita koulutuksia, missä olen mukana ollut. Vastaa täydellisesti työelämän tarpeitani.”