Käytännön työoikeutta esihenkilöille ja asiantuntijoille -koulutus, Ylä-Savo

Toteutamme vuoden 2023 aikana  Käytännön työoikeutta esihenkilöille ja asiantuntijoille -koulutusohjelman yhteistyössä Ylä-Savon ammattiopisto YSAO:n kanssa. 

Sinä Ylä-Savon alueella työskentelevä esihenkilö tai asiantuntija; Tule parantamaan käytännön valmiuksiasi ja osaamistasi toimia erilaisissa työoikeudellisissa tilanteissa ja paranna organisaatiosi riskienhallintaa hankkimalla koulutuksestamme ennakollinen toimintamalli työsuhdeasioihin. Näiden toteutuessa työhyvinvointi paranee ja sitä kautta paranee myös tuottavuus. Samalla parannat yrityksesi tai organisaatiosi työnantajakuvaa ja nostat sen asemaa haluttujen työpaikkojen listalla. 

 

”Ehdottomasti työoikeuden asiantuntija. Osaa kertoa selkokielellä asiat.” 

 

Tähän koulutukseen sisältyy kuusi koulutuspäivää sekä pohdintatehtäviä. Päivien sisällöt ovat nähtävissä Työoikeuden sivullamme kohdassa ”Työoikeuden koulutuskokonaisuus”.  Koulutus toteutetaan ns. hybridimallilla, jossa ensimmäinen ja viimeinen koulutuspäivä toteutetaan Iisalmessa. Koulutuspäivät 2-5 toteutetaan verkossa (Teams).

Koulutuspäivät:
Ke 19.04.2023, Työoikeuden järjestelmästä, Iisalmi
Ma 15.05.2023, Työsopimussuhteesta, verkko
Ti 22.08.2023, Työajasta ja poissaolosta, verkko
Ti 19.09.2023, Työsuhteen erityiskysymyksistä, verkko
Ti 10.10.2023, Työsopimussuhteen päättämisestä, verkko
Ti 21.11.2023, Työoikeudesta käytännössä, Iisalmi

Koulutus järjestetään oppisopimuksella, jolloin se on maksuton.

Koulutus edellyttää työ-/virkasuhdetta tai yrittäjyyttä sekä koulutuksen sisältöön liittyviä työtehtäviä. 

”Todella osaava ja helpostilähestyttävä. Osallistaa kuulijat hyvin asiaan.” 

 

Koulutuksen järjestää Ylä-Savon ammattiopisto YSAO. Keskiössä oppisopimusopiskelussa on työpaikalla tapahtuva oppiminen sekä koulutuspäivien teemojen jalkauttaminen työpaikkojen käytäntöihin. Opiskelijalle nimetään oppimisen tueksi työpaikkaohjaaja. Yrittäjäopiskelijan tukena toimii toinen yrittäjä eli mentori.

Hakeutuminen oppisopimuskoulutukseen 20.3.2023 mennessä:
https://ysao.fi/hakijalle/opiskelijalle/ ja ”Täytä oppisopimus hakulomake”.

Lisätiedot: Antti Ronkainen, koulutussuunnittelija puh. 040 177 8599, sposti antti.ronkainen@ysao.fi

 

 

”Ehkä parhaita koulutuksia, missä olen mukana ollut. Vastaa täydellisesti työelämän tarpeitani.”