Käytännön työoikeutta esimiehille ja asiantuntijoille -koulutus Mikkelissä

Sinä Etelä-Savon alueella työskentelevä esimies, asiantuntija tai yrittäjä,

Toteutamme vuoden 2024 aikana Käytännön työoikeutta esimiehille ja asiantuntijoille -koulutusohjelman Mikkelissä yhteistyössä Etelä-Savon ammattiopisto ESEDUn oppisopimuspalvelujen kanssa.

Tule parantamaan käytännön valmiuksiasi ja osaamistasi toimia erilaisissa työoikeudellisissa tilanteissa ja paranna organisaatiosi riskienhallintaa hankkimalla koulutuksestamme ennakollinen toimintamalli työsuhdeasioihin. Näiden toteutuessa työhyvinvointi paranee ja sitä kautta paranee myös tuottavuus. Samalla parannat yrityksesi tai organisaatiosi työnantajakuvaa ja nostat sen asemaa haluttujen työpaikkojen listalla.

 

”Ehdottomasti työoikeuden asiantuntija. Osaa kertoa selkokielellä asiat.”

 

Koulutukseen sisältyy kuusi koulutuspäivää, omaan työhön soveltamista eli työssä oppimista sekä pohdintatehtäviä. Päivien sisällöt ovat nähtävissä Työoikeuden sivullamme kohdassa ”Työoikeuden koulutuskokonaisuus”.

Koulutus toteutetaan ns. hybridimallilla, jossa koulutuspäivät 3-4 toteutetaan verkossa (Teams) ja muut koulutuspäivät toteutetaan lähiopetuksena Mikkelissä.

Koulutuspäivät:
Pe 16.02.2024, Työoikeuden järjestelmästä
Ke 20.03.2024, Työsopimussuhteesta
Ke 17.04.2024, Työajasta ja poissaolosta (Teams)
Ke 15.05.2024, Työsuhteen erityiskysymyksistä (Teams)
Ke 28.08.2024, Työsopimussuhteen päättämisestä
Ma 23.09.2024, Työoikeudesta käytännössä

Koulutus on maksuton oppisopimuksella.

Koulutus edellyttää työ-/virkasuhdetta tai yrittäjyyttä sekä koulutuksen sisältöön liittyviä työtehtäviä.

 

”Todella osaava ja helpostilähestyttävä. Osallistaa kuulijat hyvin asiaan.”

 

Hakeutuminen koulutukseen 26.01.2024 mennessä:
https://www.esedu.fi/tule-opiskelemaan/oppisopimus/ ja ”SYÖTÄ TIETOSI UUTTA OPPISOPIMUSTA VARTEN”. Ilmoita Oppisopimuksen lisätietoja -kohdassa Koulutuksen nimi ”Käytännön työoikeutta esimiehille ja asiantuntijoille” sekä haettava ryhmä ”16.2.2024 alkava koulutus Mikkelissä”.

Lisätietoa: Tapani Rytkönen, oppisopimuskoordinaattori puh. 040 305 6610, sposti tapani.rytkonen@esedu.fi

”Ehkä parhaita koulutuksia, missä olen mukana ollut. Vastaa täydellisesti työelämän tarpeitani.”